Dlhá štiepka

Toto je príklad šetrného prístupu k svetu. Využitie biomasy.

Keď sa pozrieme na grafický priebeh  výhrevnosti 1 kg dreva v závislosti od vlhkosti

graf

a ďalej na tabuľku priemerného obsahu energie v 1 kg dreva podľa druhu dreviny

Druh drevinyObsah vodyVýhrevnosťMerné hmotnosti
[%]
[MJ/kg][kg/m3][kg/prms][kg/prms]
Listnaté drevo1514,605678475278
Ihličnaté drevo1515,584486340199

Dôjdeme ľahko k uzáveru, že kúriť drevom s vyšším obsahom vody ako 20 percent je vlastne vyhadzovanie peňazí von komínom.

Ovšem v úvahe narazíme na praktický problém ako dosiahnuť čo najnižšiu vlhkosť dreva, bez ďalších nákladov? /sušička/. Ostáva len staré dobré slnko a prúdenie vzduchu a čas. Prakticky takýmto sušením môžeme docieliť 20 percentnú vlhkosť za určitý čas. Dĺžka času a stupeň vysušenia takýmto spôsobom závisí  od mnohých faktorov.

Porovnanie nákladov na vykurovanie si možeme pozrieť na stránke Náklady na vykurovanie. K tejto téme je  zaujímavý, aj keď krátky článok Spaľovanie dreva.

Teda po krátkej úvahe je jasné, že spaľovať v splyňovacom kotli je potrebné čo najsuchšie drevo. K ekonomike spaľovania dreva je veľmi pekne spracovaný text Ekonomika kúrenia drevom.

Preto som sa rozhodol, že skúsim vyrábať palivo, ktoré by spĺňalo niekoľko podmienok zároveň – pohodlná manipulácia, cena, rýchle schnutie. Po dlhšom hľadaní na google, som pristupil k výrobe tzv. dlhej štiepky – čo je haluzina do hrúbky 8 cm posekaná nie na úplnú štiepku, ale frakciu 3-10 cm valčeky, balené v klasických vreciach.

Pri podrobnejšom skúmaní zistíme, že konár o hrúbke 3-4 cm može mať kľudne aj 15 rokov, to znamená, že ide o dosť husté drevo. Balenie a ukladanie vo vreciach zasa umožnuje pohodlnú manipuláciu a čo je najdôležitejšie – veľmi rýchlo to schne.

Vrecia ako obalový materiál sú dobré, dajú sa použiť viackrát, a to pomáha a zlacňuje ďalší nákup.

Pri praktickom meraní bolo zistené, že 10 vriec naplní sypaním jedem piestorový meter, čo korešponduje so zistením váhy 1 vreca, ktorá je priemerne 25 kg pri vlhkosti do 20 percent.

Po praktickom prepočte zistíme, že 1 tonu paliva (1100 kg-prepočítané na 10 percentnú vlhkosť) dostaneme v 44 vreciach. Pri cene 3 eura za 1 vrece to je 132 eur za tonu. Ak odpočítame vratné vrecia – 9 eur, tak finálna cena je 123 eur, čo je cca 60 percent cieny brikiet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *